تبلیغات
دانشنامه جامع املاک:آنچه باید قبل از انجام معاملات ملکی،امضای قراردادهای ملکی وحضور در بنگاه های مسکن بدانید - "تبعیت 99.5 درصدی مشاوران املاک از قانون!!! آیا حقیقتا این گونه است؟"

دانشنامه جامع املاک:آنچه باید قبل از انجام معاملات ملکی،امضای قراردادهای ملکی وحضور در بنگاه های مسکن بدانید

پایگاه رایگان اطلاع رسانی قوانین و مقررات مربوط به معاملات و قراردادهای مسکن-آنچه همه می بایست پیش از امضای قرارداد بدانند.

"تبعیت 99.5 درصدی مشاوران املاک از قانون!!! آیا حقیقتا این گونه است؟"

اقتصاد > مسکن - مصطفی قلی خسروی
طبیعتا هر صنفی با وجود افراد بسیار خوب، تعدادی سود جو و افراد بد هم را دارد. نمی توانیم بگوییم همه افراد صنفی 100 درصد به وظایف قانونی خود عمل می کنند. بالاخره تعدادی هستند که قانون را زیر پا می گذارند. گرچه در پی نظر سنجی خبرآنلاین از کاربران این سایت که " به نظر شما چند درصد مشاوران املاک، نرخ کمیسیون خود را مطابق قانون اخذ می کنند؟" اعلام شد در حدود یک درصد از کاربران معتقدند، مشاوران املاک در دریافت حق کمیسیون قانونی عمل می کنند اما در مقام رییس اتحادیه کشوری مشاوران املاک به جرات عنوان می کنم که 5/99 درصد مشاوران املاک که پروانه دارند در اخذ حق کمسیون معاملات خرید و فروش، رهن و اجاره قانونی عمل می کنند.

این موضوع را می توان از گزارشاتی که هر روز در این زمینه به ما داده می شود و نظارتهایی که به طور مستمر انجام می گیرد به خوبی متوجه شد. از سوی دیگر با توجه به ارتباطات مستقیمی که اتحادیه کشوری مشاوران املاک با مردم دارد سریعا کوچکترین تخلفی به اطلاع مان می رسد. حتی شاهد بودیم در مواردی بنگاهی مرتکب تخلف شده و نرخ کمیسیون اضافه دریافت کرده است اما پس از آن از تعداد مراجعانش کاسته شده است. وقتی بررسی کرده متوجه شده است که دیگر مشتریان تمایلی ندارند به بنگاه آن مراجعه کنند. همین علت باعث شد که دیگر تخلف نکند. اما این تعداد بسیار اندک هستند چراکه صنف مشاور املاک صنفی آبرومند و دارای اعتبار در میان مردم است و کمتر کسی حاضر می شود که اعتبار خود را در اینگونه در معرض خطر قرار دهد. براساس گزارشاتی که به صورت مستمر ارائه می شود تعداد تخلفات در زمینه دریافت حق کمیسیون اضافه بسیار اندک است.

به طور مثال از 8 هزار و 400 معامله ای که در در 500 مشاور املاک انجام شد تنها 20 مورد شکایت داشتیم که فقط 7 مورد آن وارد بود که سریعا به این موارد رسیدگی شد. در این بین اگر تخلف در دریافت حق کمیسیون اضافه ثابت شود، بنگاه متخلف به دو برابر مبلغی که از طرفین معامله دریافت کرده، جریمه می شود. براین اساس طبق نرخ‌نامه‌ای که به همه بنگاه‌های مسکن ابلاغ و اعلام شده است، هزینه مشاوره از خریدار و فروشنده باید بعد از ثبت قطعی معامله دریافت شود که میزان آن نیز متناسب با ارزش ملک باید محاسبه شود. در نتیجه نرخ مصوب کارمزد انجام معاملات مسکن در بنگاه‌ها، برای معاملات املاک تا 30میلیون تومان از هر طرف معامله 5/0 درصد مبلغ مورد معامله، برای معاملات املاک تا 50 میلیون تومان برای 30میلیون تومان اول 5/0 درصد و برای مازاد آن نسبت به مبلغ مازاد از هر طرف معامله 75/0 درصد، برای معاملات املاک از 50 میلیون تومان تا 100میلیون تومان برای 30 میلیون تومان اول 5/0 درصد و مازاد آن تا 50میلیون تومان 75/0 درصد و برای مازاد آن 5/0 درصد از هر طرف معامله، برای معاملات املاک بیش از 100 میلیون تومان، برای 100 میلیون تومان آن طبق بندهای 1 و 2 و 3 مصوبه مذکور و برای مازاد آن میزان 25/0 درصد به عنوان کارمزد از هر طرف معامله دریافت می‌شود.در معاملات اجاره هم یک‌چهارم اجاره ماهانه از هر طرف معامله و در معاملات رهن، کارمزد دریافتی بر مبنای یک چهارم میزان اجاره‌بهای ماهانه از هر طرف معامله اخذ می شود.

رئیس اتحادیه کشوری مشاوران املاک(به نقل از خبر آنلاین)

"خواهشمند است در صورت مشاهده هر گونه تخلف مشاورین و آژانسهای املاک، مراتب را به اتحادیه مشارین املاک اطلاع دهید."
www.amlakiran.org

 

نویسندگان

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :